تحریم هواوی چرا و به چه شکل اتفاق افتاد

تحریم هواوی چرا و به چه شکل وقوع افتاد
تحریم هواوی ولی صرفا مشتریان هواوی در خارج از چین را به نظر نرم‌افزاری تحت تاثیر قرار خواهد اعطا کرد ; زیرا دولت چین نسبتاً هر چیزی را که به گوگل رابطه دارااست , غربال نموده است .

به همین جهت هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه می نماید یک ورژن از اندروید را به کار می گیرد که از سرویس ها هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و چه بسا فروشگاه اپلیکیشن‌های خود هواوی استعمال می‌کنند .

امر تحریم هواوی همینطور هرگونه همیاری دیگر شرکت‌های آمریکایی مانند اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

هواوی اعم از نادر شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا به‌طور ظریف SOCهای منحصر به فرد خود را برای به کارگیری در گوشی‌ها و تبلت‌های خود می‌سازد و مثلا نیازی به کمپانی کوالکام ندارد ; اما در دیگر قطعاتی که ممکن است خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ تولیدکنندگان آمریکایی برود .

Huawei Matebook pro
از آن‌سو هواوی جدیدا شروع به تولید لپ‌تاپ‌های ویندوزی نیز کرده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا این که وابسته به اینتل می باشند یا AMD . همه‌شان هم از کارت‌های گرافیکی هم پا سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD به کار گیری می کنند .

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان دردست هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خویش دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت به کارگیری کند .

همه‌ این‌ها به‌این معنا که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی شاید به‌طور بدون نقص از در میان خواهد رفت و همت هواوی برای ایجاد ورژن لینوکس منحصر به فرد خویش هم بی‌اثر خواهد شد .

پاسخ هواوی به تحریم‌ها چه بود؟
در جواب به تحریم‌های ایالات متحده , هواوی نیز اعلام کرده است به‌اندازه استفاده سه ماه خود قطعه در انبارهایش دارااست . زیرا از گذشته پیش‌بینی می‌کرد که چنین اتفاقی فیس دهد .

این سه ماه به هواوی زمان خواهد بخشید که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات ما یحتاج خود بیابد . ولی مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در فیض این بخش هواوی تماما از بین خواهد رفت .

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای بسط فروشگاه‌ نرم افزار , خدمات امنیتی و دیگر خدمات لازم در اندروید , بعید است که هواوی بتواند یوزرها بیرون از چین را به استعمال از این سرویس‌ها راضی کند ; زیرا همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از کاربر و توسعه‌دهنده ایجاد می‌نماید که هر چه تعدادی یکی بیشتر باشد , تعداد دیگری نیز ارتقاء می‌یابد .

Huawei Honor 10
احتمال دارد ساخت یک مغازه اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را کپی کند و به عنوان مثال اپلیکیشن بفروشد , بتواند کاری را از پیش غالب شود ; ولی همین هم یک ایراد دارااست .

اپلیکیشن‌ها مبتنی بر استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی خدمات فروشگاه پلی روی موبایل نصب می‌شوند , کار می کند . در‌حالتی که همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , معلوم نیست چقدر از آن ها با به‌روزرسانی‌های خود گوگل سازگار باشند .


وقتی خدمات گوگل در دسترس نباشد
برخی از اپلیکیشن‌ها از سرویس ها گوگل برای کار کردن استعمال می‌نمایند . خدماتی نظیر سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . درحال حاضر در‌صورتی‌که نرم افزار اندرویدی که روی گوشی‌های فارغ از خدمات گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این سرویس ها بگردد و آنان را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: